Opublikowany przez: monika.g 2019-12-21 17:07:26
Autor zdjęcia/źródło: Zamrażanie żywności @ Free-Photos z Pixabay
Zamrażanie żywności to najlepszy sposób na zachowanie jej świeżości na dłużej oraz oszczędzenie sobie pieniędzy i nie wyrzucanie jedzenia. Zgodnie z zasadą „zero waste” wszystko da się wykorzystać w taki sposób, aby się nie zmarnowało. Dzięki temu nie tylko uchronisz swój budżet, ale także i planetę. Zamrażanie nie tylko przedłuża świeżość produktów, ale też chroni ją przed utratą cennych witamin i minerałów. Owoce i warzywa tracą tylko ok. 30 proc. witaminy C i A w czasie procesu mrożenia. To dużo mniej niż np. podczas suszenia, gdy tracą ich aż 60-70 proc.
Mrozić możemy prawie wszystkie produkty takie jak mięso, drób, wędliny, ryby, warzywa, owoce, grzyby, pieczywo, gotowe dania.
Do zamrażania nie nadają się jedynie produkty mleczne i warzywa takie jak ogórki, sałata, cykoria, rzodkiewka i cebula oraz gotowe sałatki. Nie należy też zamrażać produktów już raz rozmrożonych!
Jeśli chcesz zamrozić warzywa najpierw umyj je, osusz, obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Owoce wystarczy opłukać i osuszyć. Następnie umieść je w plastikowych, małych pojemnikach lub torebkach tak, aby znajdowało się w nich jak najmniej wolnej przestrzeni. Powietrze krążące w zamrażalniku może spowodować psucie się lub wysuszenie żywności.
Marchew, kalafior, brokuły, brukselkę, kukurydzę, zielony groszek, fasolkę i grzyby przed zamrożeniem zblanszuj, czyli zanurz we wrzątku na ok. 3 minuty. W ten sposób zniszczysz bakterie i zapobiegniesz utracie przez nie smaku po rozmrożeniu.
Ryby, mięso i wędliny najlepiej jest zamrażać jak najświeższe, ale jeśli zapomniałaś tego zrobić od razu po ich kupieniu to możesz zamrażać je aż do terminu ich przydatności do spożycia. Oczywiście przed zamrożeniem sprawdź czy potrawa się nie zepsuła.
Gotowe dania najpierw schłodź w lodówce, pilnuj, aby schłodziły się równomiernie, zupę lub sos mieszaj w czasie chłodzenia, a następnie umieść w zamrażarce.
Ustaw zamrażalnik na jak najniższą temperaturę, co najmniej -18 st. C. W ten sposób żywność będzie zamrażana na tyle szybko, aby nie stracić podczas tego procesu swojej świeżości i smaku. Produkty podziel na małe porcje, aby później łatwiej i szybciej się rozmrażały oraz były bardziej podzielne.
Aby pamiętać, co znajduje się w danym pojemniku czy woreczku zapisz na nim nazwę produktu i datę zamrożenia.
Produkty można zamrażać na okres od 3 do 12 miesięcy. Najkrócej przetrwają tłuste ryby i cielęcina, bo 4 miesiące, a najdłużej wołowina i pieczywo, bo aż 12 miesięcy.
Owoców i warzyw nie trzeba rozmrażać przed poddaniem obróbce, można więc mrożonkę wyjętą z zamrażarki od razu wrzucić na rozgrzaną patelnię lub do garnka.
Mięsa, ryby i gotowe dania najlepiej przed podaniem lub obróbką termiczną najpierw przełożyć z zamrażarki do lodówki i pozostawić do rozmrożenia na całą noc. Nie rozmrażaj produktów na szybko umieszczając je w temperaturze pokojowej. Zbyt szybkie rozmrażanie pozbawia produkt wartości odżywczych i przyspiesza proces psucia się. Przed dalszą obróbką produkt powinien być całkowicie i równomiernie rozmrożony.
CZYTAJ TEŻ:
Co jeść by nie chorować: poznaj SUPERFOOD na odporność małych i dużych!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.